Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Chochlačky

Rubrika: Poradňa 18. 5. 2012 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Chochlačky

Koľko druhov vlastne u nás rastie a ako ich rozlišovať?

K najkrajším jarným scenériám určite patrí koberec zakvitnutých chochlačiek v jarnom listnatom lese. V záplave ich kvetov vidno ružové i biele, vysoké i nízke. O ich vzťahu k mravcom sme sa už zmieňovali v inom príspevku. Ak chcete vedieť, koľko druhov vlastne u nás rastie a ako ich rozlišovať, čítajte ďalej a všímajte si podrobne ilustračné fotografie.

Na Slovensku rastie viacero druhov, z nich najhojnejšie sú dva, ktoré sa na seba podobajú. Prvou je chochlačka plná (Corydalis solida). Jej druhový názov je odvodený od hľuzy, ktorá nemá dutinu, je plná. Rastlinu ale nemusíme vykopávať, dá sa ľahko určiť aj podľa iných znakov. Najlepším sú listene pod jednotlivými kvetmi v súkvetí. Tie sú prstovito delené. Celá rastlina je nižšieho vzrastu, kvety sú ružové a kvitnú o niečo skôr (cca o 1-2 týždne) v porovnaní s  nasledujúcim druhom.

Tým je chochlačka dutá (Corydalis cava), ktorá má v hľuze dutinu. Je mohutnejšieho vzrastu, má viac kvetov v súkvetí a čo je dôležité, má dve základné farebné formy - ružovú a bielu, ktoré patria tomu istému druhu. V porovnaní s chochlačkou plnou má chochlačka dutá nedelené, celokrajné listene medzi kvetmi.

Oba druhy rastú v lese často spolu, takže ich vzájomné rozlišovanie by nemalo pri troche všímavosti robiť potiaže. Ale treba sa poponáhľať, už pomaly odkvitajú.

Text a foto: Jaroslav Košťál