Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Fotografovanie rastlín I. - Najčastejšie problémy

Rubrika: Poradňa 13. 1. 2012 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Fotografovanie rastlín I. - Najčastejšie problémy

Rastliny sú na fotografovanie veľmi vhodné a pekné objekty. Na to, aby sa fotografia vydarila si treba osvojiť niekoľko zásad a postupov.

Rastliny sú na fotografovanie veľmi vhodné a pekné objekty. Na to, aby sa fotografia vydarila si treba osvojiť niekoľko zásad a postupov.

Jedným z najväčších nepriateľov pri fotografovaní rastlín je vietor. Rastliny sa vo vetre pohybujú a výsledkom je rozmazaná, neostrá snímka. Dokonca aj vtedy, keď sa nám zdá, že je bezvetrie, rastliny sa jemne pohybujú, čo zistíte najmä keď fotíte na macro a k rastline sa viac priblížite. Treba mať veľkú trpezlivosť a počkať, kým sa rastliny prestanú na chvíľku pohybovať a vtedy stlačiť spúšť. Výsledok stojí za to. Niekedy naopak vietor vytvára u niektorých rastlín zaujímavé efekty, napr. pri kavyľoch (Stipa). Ich dlhé páperisté oste vlajú vo vetre ako zástavy. Aj slnko vie preveriť trpezlivosť. Platí tu Murphyho zákon schválnosti, že práve keď sa chystáte stlačiť spúšť, slnko zatieni mrak a ten nie a nie odísť.

Častým problémom je fotografická technika. Najčastejšie používané kompaktné fotoaparáty sú síce ľahké a schováte ich do vrecka, ale na fotenie rastlín sa veľmi nehodia. Najmä pre nepraktické automatické zaostrovanie, ktoré vám zaostrí často na pozadie a rastlina samotná zostane neostrá. Fotografiu treba hneď skontrolovať a ak je neostrá, skúsiť zaostriť a fotografovať znovu. Najväčší problém pri zaostrovaní je vtedy, ak rastlina splýva s pozadím, je veľmi rozkonárená a má malé listy aj kvety. Fotoaparát v takom prípade nevie, na čo má vlastne zaostriť. Skúste sa pozrieť do Galérie druhov a zistíte, že viaceré fotografie sú práve také ako opisujem.

Lepšie sú na tom tí, ktorí fotografujú zrkadlovkou. Zaostrovanie je rýchlejšie a dá sa ľahko prepnúť na manuálny režim a zaostriť ručne, čo je pre fotografovanie rastlín, najmä detailov, naozaj výhodnejšie. Okrem toho pri fotení s kompaktným fotoaparátom sa pozeráte na displej, na ktorom nie vždy býva jasne vidieť, čo bude na fotke a čo je vlastne zaostrené. Napr. ak svieti slnko na displej, takmer nič na ňom nevidno. Fotografovanie cez hľadáčik u zrkadloviek je presnejšie. Fotoaparát prikladáte k oku a preto vidieť presne, čo bude na fotografii a čo bude zaostrené. (Text a foto: Jaroslav Košťál)

Obrázok 1

Fotografovanie s kompaktným fotoaparátom - pohľad na displej z väčšej vzdialenosti

Obrázok 2

Fotografovanie so zrkadlovkou s okom na hľadáčiku je presnejšie

Obrázok 3

Kavyle vlajúce vo vetre

Obrázok 4

Výsledok automatického zaostrovania - neostrý kvet, ostré pozadie (Mgr. Elena Raždíková prieskumná skupina: Veveričky)