Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Nezabudnime na operence

Rubrika: Poradňa 19. 12. 2012 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Nezabudnime na operence

Zima – najťažšie obdobie v živote operencov.

Fotografia glezga hrubozobéhoglezg hrubozobý

V ročnom cykle života operencov predstavuje zima najťažšie obdobie. U stálych vtáčích druhov, ktoré neopúšťajú svoje domovy u nás, si "pani Zima" vyberá každoročne krutú daň. Napríklad z dvanástich  sýkorčích mláďat nástrahy prvej zimy prežije len jedno - dve...

Aj u ostatných stálych vtáčích druhov prežije zimné mesiace len nízke percento populácie z leta a jesene. Pre operencov je krajne nepriaznivé počasie, keď dážď, hmla a mráz spôsobia, že stromy a kríky pokryje tenká škrupinka ľadu alebo námrazy. Táto ľadová vrstvička potom zamedzí prístup väčšine vtákov k zdroju potravy.

Drobné druhy lesného vtáctva, najmä sýkorky, mlynárky, kôrovníky, brhlíky, ale aj najmenšie európske vtáčiky - králiky zlatohlavé (vážiace len 5 gramov) si totiž hľadajú poživeň prevažne pod šupinkami kôry, v rôznych chorobných tvaroch konárov, vetvičiek a v ihličí. Keď však poveternostné pomery zahalia lesy, do na pohľad čarokrásnej, rozprávkovej ľadovej podoby, väčšina operencov hladuje, keďže nemá taký silný zobák ako napríklad ďatle, ktoré ľadový pláštik na kmeni stromu rozďobú.

Prečkať kruté zimné dni aspoň niektorým operencom môže pomôcť človek. Vyhladované vtáčatá, ktoré sa v zimných mesiacoch potulujú v lesných či lúčnych zákutiach, ale aj v záhradách a mestských parkoch väčšinou v kŕdlikoch, vďačne príjmu ponúknutú vhodnú potravu.

Aj inak plaché sýkorky, brhlíky, zelienky, či glezgy si rýchlo privyknú navštevovať kŕmidlo umiestnené aj na balkóne paneláka. Ak im ponúkneme slnečnicové semienka, či zopár jadierok z vlašských orechov, nemusíme sa obávať, že nás operenci ohrdnú. Sýkorky si pochutnajú aj na nesolenom loji.

Pre väčšinu vtáčat je však nevhodné sypať do kŕmidiel omrvinky z pečiva alebo im ponúknuť solenú slaninu.

Vtáky, ktoré sú nám príjemné na vzhľad svojim sfarbením a nežne sa nám prihovárajú aj svojim spevom, sú  vhodným objektom, na ktorom možno u detí pestovať vzťah k prírode. Zhotovenie kŕmidla niekde na balkóne alebo v záhrade je vhodným príkladom, ako ukázať našim ratolestiam náš pozitívny vzťah k operencom  a ako aj u nich takto zasiať semienko lásky k prírode.

Takýmto záslužným environmentálnym počinom si nielen spríjemníme zimné chvíľky pri pozorovaní vtáčat na kŕmidle, ale určite pomôžeme prežiť niektorým operencom najťažšie obdobie roka... 

Text a foto: Ing. Miroslav Saniga, CSc.