Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Teplo, teplejšie, najteplejšie alebo niečo o xerotermných spoločenstvách

Rubrika: Poradňa 31. 5. 2012 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Teplo, teplejšie, najteplejšie alebo niečo o xerotermných spoločenstvách

Miesta, kde dopadá slniečko pod najväčším uhlom.

Jar je už v plnom prúde a najviac sa to prejavuje na miestach, kde dopadá slniečko pod najväčším uhlom. Sú to prevažne miesta orientované na juh alebo juhozápad resp. juhovýchod.

Práve na týchto miestach ,,začína" prebúdzanie nového života najrýchlejšie. Takýmito typickými miestami sú hlavne polokrovinaté, krovinaté až lesostepné spoločenstvá na  miernych alebo aj strmších svahoch v stredných polohách. Tu dopadá väčšie množstvo slnečnej energie ako napr. do lesného prostredia. Tieto miesta s ich typickou vegetáciou sa nazývajú odborne xerotermné. Doslovný preklad znamená suchomilný a teplomilný. Ako prvé sa tu ,,zobudí" vegetácia v podobe jarných kvetov, potom začína pomaly skákať, loziť a lietať hmyz, motýle a na koniec sa k slovu dostanú aj živočíchy, ktoré zobudí práve silnejúce slnko.

Medzi takéto živočíchy, ktoré milujú slnko patria aj plazy - jašterice, hady a korytnačky. Pravé na takýchto  miestach ich môžeme stretnúť ako sa z rána nahrievajú na slnečnom mieste. Spravidla na skalnom mieste, čistinke alebo chodníku.

V krovinatých porastoch žije náš najdlhší had - užovka stromová, ktorá môže dorásť do dĺžky 2 metre. Charakteristických znakom je  bočne sploštené telo s monotónnou farebnou kombináciou olivovozelenej s drobnými šupinami. Sploštenie jej vynikajúco pomáha pri šplhaní po stromoch a kríkoch.

Ďalším zástupcom je naša ,,stromová" žabka - rosnička zelená, ktorá sa pomocou ,,prísaviek" na konci každého článku prsta dokáže pohybovať v krovinatej alebo vysokej vegetácii.

A posledným ,,naj" z tejto ríše plazov je naša najväčšia jašterica - jašterica zelená. Samce v čase párenia majú pestrofarebne sfarbenú spodnú časť brady v odtieňoch krikľavo zelenej a modrej.

Ak chcete nájsť svoje vlastné prírodné terárium, treba sa vybrať na tie najsuchšie, najteplejšie miesta vo vašom okolí s dostatkom kríčkovitej vegetácie a možno sa vám podarí vidieť niečo zaujímavé. Treba však počítať aj stým, že tieto lokality sú často krát neprístupné, pretože vegetácia pichá, reže a škriabe.

Text a foto: RNDr. Peter Bačkor, PhD.