Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Zvláštne vône rastlín

Rubrika: Poradňa 16. 8. 2012 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Zvláštne vône rastlín

…vonia po zrelých marhuliach… pocítime príjemnú vôňu čokolády… vôňa pripomína cukríky – hašlerky…

V prírode sa občas stretávame so zvláštnymi vôňami alebo pachmi rastlín. Tak napr. kvet vzácneho kosatca trávolistého (Iris graminea) vonia po zrelých marhuliach. Ak si privoniame ku kvetu hadomoru purpurového (Scorzonera purpurea), pocítime príjemnú vôňu čokolády. Táto rastlina rastie na stepných lúkach. Sviežu vôňu zelených jabĺčok má zasa ruža hrdzavá (Rosa rubiginosa). Vôňa však nepochádza z kvetov, ale zo žliazok, ktoré má na listoch aj na šípkach. Patrí k zriedkavejším ružiam.

Príjemnú vôňu má aj trebuľka voňavá (Anthriscus cerefolium) rastúca bežne na jar pri cestách a krovinách. Ucítime ju pri rozdrvení rastliny medzi prstami. Vôňa pripomína cukríky - hašlerky. Podzemok kopytníka európskeho (Asarum europaeum) takisto po rozdrvení vonia ako čierne korenie. Rastie bežne v listnatých lesoch.

Na lúkach a pasienkoch sa niekedy vyskytuje ihlica roľná (Ononis arvensis). Nemá tŕne na rozdiel od podobnej ihlice tŕnistej (O. spinosa). Po rozdrvení vňate sa uvoľňuje vôňa pripomínajúca papriku.

A teraz niekoľko príkladov rastlín, ktoré nezvyčajne zapáchajú. Pach veronikovca vstavačovitého (Pseudolysimachion orchideum) pripomína rozpálenú žehličku. Netradičným pachom sa líši od podobného veronikovca klasnatého (P. spicatum). Oba druhy rastú na suchých lúkach.

A napokon dva druhy s vyslovene nepríjemným zápachom. Prvým je bolehlav škvrnitý (Conium maculatum). Je to mohutná rastlina z čeľade mrkvovitých rastúca na rumoviskách, pri poľných cestách a na hnojoviskách. Nesmrdí však po hnoji, ale zápachom, ako keď máte v dome myši. Stačí sa dotýkať bolehlavu a na rukách pocítite zápach myšiny. Nedajte sa pomýliť, zápach sa niekedy dostaví neskôr. Najodpornejšie zapáchajúcou rastlinou je pravdepodobne mrlík smradľavý (Chenopodium vulvaria). Jeho názov je výstižný. Zapácha totiž ako pokazené haringy. Pozor, stačí dotyk a zápach zostane na prstoch aj celý deň. Táto nenápadná rastlina je ale pomerne zriedkavá, vyskytuje sa pri múroch budov a na rumoviskách aj priamo v obciach.

Text a foto: Jaroslav Košťál