Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Ahoj, milí prieskumníci!

Rubrika: Poradňa 9. 2. 2016 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Ahoj, milí prieskumníci!

Už viete, čo sú to invázne druhy a aké môžu byť nebezpečné pre naše pôvodné druhy rastlín, dokonca i celé biotopy. Ale ešte neviete, ktoré druhy medzi ne patria. Keďže je na Slovensku viacero nepôvodných druhov, ktoré sa invázne správajú, vybrali sme pre vás len niektoré z nich.

Snažili sme sa vybrať také, ktoré sa ľahko určujú a spoznávajú v krajine a sú viac rozšírené, takže je veľká pravdepodobnosť, že ich aj na svojich výletoch po okolí svojho mesta alebo dediny uvidíte. Sú medzi nimi byliny ale aj dreviny, kríky a stromy. Dokonca sú tam aj liany, ktoré obrastajú stromy, múry alebo budovy.

Viaceré z týchto druhov sú rozšírené po celom Slovensku, takže ich môžete nájsť v Dolnom Kubíne, Poprade, ale aj v Rožňave alebo pri Bratislave. Iné sú skôr "teplomilnejšie" a šíria sa najmä v teplejších oblastiach Slovenska.

Ktoré druhy to sú? To vám napíšeme nabudúce. Skúste si aj sami pohľadať na internete alebo v knihách, či nájdete zmienku o inváznych druhoch a tipnite si, ktoré z nich sme zaradili do atlasu. Uvidíte, či bol váš tip správny.

Pekné zimné dni vám praje tím Na túru s NATUROU.