Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Ako spoznať iskerník ilýrsky

Rubrika: Poradňa 20. 5. 2011 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Ako spoznať iskerník ilýrsky

Pri uverejňovaní fotografií iskerníka ilýrskeho v Galérii druhov sa často tento pomerne vzácny iskerník zamieňa s inými oveľa bežnejšími druhmi. Preto si v stručnosti ukážeme ako ho od nich rozoznáme.

Na Slovensku rastie až 33 druhov iskerníkov

Ale neľakajte sa. S iskerníkom ilýrskym (Ranunculus illyricus) budeme porovnávať iba 3 najbežnejšie lúčne iskerníky:

  • iskerník prudký (Ranunculus acris)
  • iskerník mnohokvetý (Ranunculus polyanthemos) a
  • iskerník plazivý (Ranunculus repens)

Kvety iskerníkov sa na seba dosť ponášajú, okrem toho kvitnú v rovnakom období. Pri pozornejšom porovnávaní si však môžeme všimnúť ich rozdielnu veľkosť. Najmenšie kvety má iskerník prudký, naopak najväčšie (až 3 cm v priemere) má práve iskerník ilýrsky. Ďalším znakom sú kališné listy, ktoré sú u iskerníka ilýrskeho ohrnuté smerom dolu ku stonke. Najdôležitejším znakom iskerníka ilýrskeho sú listy. Sú nápadne striebristo hodvábne plstnaté. Takéto listy nemá žiadny iný iskerník, takže pri troche pozornosti sa nedá pomýliť. Okrem toho jeho listy nie sú typicky dlaňovito delené ako u ostatných iskerníkov, ale jednoduché, celokrajné.

Pomôckou pri hľadaní a určovaní iskerníka ilýrskeho je aj jeho celkové rozšírenie. Rastie totiž iba na južnom Slovensku na najteplejších a najsuchších lúkach, tzv. stepných. Jeho teplomilnosť prezrádza aj jeho druhový názov - ilýrsky. Illyricum je historické územie približne bývalej Juhoslávie. Z týchto oblastí sa rozšíril na sever najďalej po južné Slovensko. Severnejšie je mu už zima a tak sa tam už prirodzene nevyskytuje. Južným Slovenskom teda prechádza severná hranica jeho rozšírenia.

Súvisiace odkazy:

Nie je veternica ako veternica
Čo sa to v jarnom lese červenie?
Čo sa to v zimnom lese zelenie?
Poznávanie drevín podľa kôry

.

.

.