Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Fakty o inváznych druhoch z USA

Rubrika: Poradňa 13. 2. 2017 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Fakty o inváznych druhoch z USA

Nie len na Slovensku máme invázne druhy rastlín. Prečítajte si zaujímavosti o inváznych rastlinách napríklad z USA alebo Nového Zélandu.

Nie len na Slovensku máme invázne druhy rastlín.

Prečítajte si zaujímavosti o inváznych rastlinách napríklad z USA alebo Nového Zélandu. V priebehu minulého storočia došlo v USA k udomácneniu viac ako 4,500 cudzích druhov rastlín a živočíchov. Invázne druhy prispeli k poklesu rozšírenia 46 % druhov v dnešnej dobe klasifikovaných ako ohrozené. Odhaduje sa, že invázne druhy stoja ročne národné hospodárstvo 137 miliárd $ straty na poľnohospodárskej produkcii, v lesníctve, rybolove, náklady na údržbu vodných ciest.

Viete, že najprísnejšie zákony na svete na ochranu pôvodnej biodiverzity pred prenikaním a introdukciou nepôvodných druhov má Nový Zéland?

Na záver niečo pre všetkých:

Podeľte sa o svoje poznatky o vplyve inváznych druhov na prostredie s Vašou rodinou, susedmi, priateľmi a kolegami. Pridajte sa k miestnej iniciatíve, ktorej cieľom je eliminovať invázne druhy z Vášho okolia.

Naučte sa spoznávať najbežnejšie druhy a buďte v strehu, kedykoľvek sa vo Vašom okolí objavia Vo vážnych prípadoch o ich výskyte upovedomte pracovníkov ochrany prírody či samosprávy.