Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

VIDEO - Fascinujúce vtáčie divadlo na kŕmidle

Rubrika: Poradňa 12. 12. 2010 Autor:
Ikona článku VIDEO - Fascinujúce vtáčie divadlo na kŕmidle

Prečkanie zimy je pre vtáky, ktoré neodlietajú do teplejších južných krajín a zostávajú u nás, veľmi náročné. Sýkorky, brhlíky, kôrovníky, králičky, hýle a mnohé iné vtáčie druhy zostávajú verné svojim rodiskám a hniezdiskám po celý rok.

Na jar, v lete či v jeseni žijú tieto vtáky často v hlbokých lesoch a ak ich chceme pozorovať, musíme za nimi podstúpiť často náročné aj celodenné výlety.
Na zimu sa však tieto operence sťahujú aj k ľudským príbytkom, a nám sa tak naskytne možnosť pozorovať ich v parkoch, záhradách či stromových alejach. Ak sa rozhodneme pozorovať zimujúce vtáky v našej záhradke, mali by sme si zhotoviť nejaké jednoduché kŕmidlo.

Najvhodnejšou potravou pre väčšinu operených zimných hosťov v kŕmidle je semienko slnečnice.

Ak máme pri dome záhradu, kŕmidlo umiestnime niekde medzi stromčeky. V prípade, že bývame v paneláku, môžeme kŕmidlo upevniť na okno. Nemusíme sa pritom vôbec obávať, že by naše kŕmidlo sýkorky na panelákovej bytovke neobjavili. V tomto prípade na tento náš záslužný environmentálny počin musíme však získať "požehnanie" susedov, aby sme si ich prikrmovaním vtáctva náhodou nerozhnevali...

Ak sme kŕmidlo umiestnili na vhodnom mieste a nasypali doň sladkú pochúťku, môžeme si byť istí, že vtáky ho čoskoro objavia a potom ho budú pravidelne navštevovať až do nástupu prvých jarných dní. K prvým prieskumníčkam na našom kŕmidle budú patriť určite sýkorky, ktorých u nás žije šesť druhov.

sýkorka belasá - Parus caeruleus

Najhojnejšia je sýkorka bielolíca, bežná je aj sýkorka belasá, uhliarka, sýkorka lesklohlavá či sýkorka čiernohlavá. Sýkorky sú naozajstné akrobatky a na kŕmidle dokážu stvárať také akrobatické pózy, že nebudeme schopní spustiť z nich oči... Ak sýkorkám zavesíme niekde aj kúsky nesolenej slaniny, potom sú prekrásne zážitky pri ich pozorovaní zaručené...

Okrem hojných sýkoriek zavítajú do nášho kŕmidla určite aj zelienky, hrubozobé glezgy, hýle lesné, čížiky lesné, ale aj ďatle.

Keď sa nám v snehovej fujavici zlietne na kŕmidlo celá takáto vtáčia spoločnosť, máme o jedinečné popoludňajšie divadelné predstavenie naozaj postarané. Chvíľky strávené pri pozorovaní diania na našom kŕmidle počas mrazivých zimných dní budú patriť určite k tým najkrajším a nezabudnuteľným.

No a potom, keď zas na trón zasadne pani Jar, sýkorky zahniezdia v blízkom okolí a za príkladnú starostlivosť počas zimy sa nám odvďačia v záhradkách príkladnou starostlivosťou o zdravotný stav ovocných a okrasných stromčekov.

Súvisiace odkazy:

Prikrmovanie vtáctva v zimnom období
Aby prežili zimu...
Krmidlá pre vtáky

.

.