Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Mláďatá orla skalného opúšťajú hniezda

Rubrika: Poradňa 22. 7. 2011 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Mláďatá orla skalného opúšťajú hniezda

Hoci orlí manželia začínajú každoročne s obnovovaním svojho staronového vzťahu nápadnými zásnubnými letmi už v marci, mladé orlíčiatka sa odvážia vyskúšať si svoje perute vysoko na oblohe až na prelome júla a augusta.

Orlica totiž vysedáva znášku obyčajne dvoch vajec až 45 dní a potom spoločne so svojim partnerom vychováva mláďa okolo 80 dní. Aj keď sa orlím manželom vyliahnu mláďatá z oboch vajíčok, sviatočného okamihu opustenia hniezda na vlastných krídlach sa dožije obyčajne iba jedno orlíča, a to staršie zo súrodeneckej dvojice. U orlov je známy zvláštny jav, ktorému sa odborne hovorí kainizmus a znamená, že o niekoľko dní skoršie vyliahnuté orlíča svojho mladšieho súrodenca uďobe a zabije.

Na Slovensku hniezdi okolo 70-80 párov orlov skalných

ObrázokOrol skalný

Návštevníci prírody môžu tohto dravého vtáka vidieť lietať v pohoriach Vysokých, Západných a Nízkych Tatier, Malej a Veľkej Fatry, ako aj Chočských, Starohorských či Kremnických vrchov.

Keďže orol skalný dosahuje v rozpätí až cez dva metre, pri zháňaní poživne si trúfne aj na dospelú líšku či srnu, ale loví aj vtáky, napr. jariabky, sojky, tetrovy, orešnice. Na svoju korisť striehne buď počas charakteristického hliadkovacieho letu, pri ktorom kopíruje v neveľkej výške terén a svoju potenciálnu korisť prekvapí alebo aj z nejakého vyvýšeného stanovišťa - zo skalného brala či z vysokého stromu. Keďže orol je na vrchole potravného reťazca, ktorý je silne kontaminovaný chemickými látkami, stáva sa, že niektoré páry sa stávajú neplodnými. Orlice síce znesú vajíčka a vysedávajú ich, vyliahnutia svojich potomkov sa však nedočkajú, a to buď preto, že znáška je neplodná, resp. tenká škrupinka na vajíčkach praskne ešte pred vyliahnutím mláďat.

Aj keď orol skalný pôsobí majestátnym dojmom a aj u ľudí vzbudzuje rešpekt, najmä vďaka prísnemu pohľadu a veľkému zakrivenému zobáku, pri vykrádaní hniezd nesvedomitými ziskuchtivcami sa len bezradne prizerá z modrej oblohy alebo zo skalnej rímsy. Človek, ako tvor zodpovedný za prírodu, by mal aj nad pomyselným kráľom vtáctva držať ochrannú ruku a chrániť ho nielen pred vykrádačmi, ale aj znižovaním emisného zaťaženia jeho životného prostredia.

.

.

.