Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Návšteva lesnej galérie s porozvešiavanými pavučinovými čipkami

Rubrika: Poradňa 18. 9. 2012 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Návšteva lesnej galérie s porozvešiavanými pavučinovými čipkami

Chvála pramatke prírode za babie leto …

Chvála pramatke prírode za babie leto, kedy sa v povetrí vznášajú jemné striebristé vlákenká pavučiny. Tento priam prírodný fenomén sa na javisku našej prírody vyskytuje takmer výlučne počas vlády leta. Pri prechádzke dolinkami pod úpätím hôr, ktoré počas noci vystlala mliečna hmla, predpoludním počas schádzania slniečka to vyzerá, akoby sa v zátišiach prírody česali dlhovlasé lesné víly, ktorých striebristé vlasy roznáša vánok po širokom okolí...

Ilustračná fotografia 1

Chvála majstrom pavúkom za prenádhernú slávnostnú pavučinovú výzdobu stromčekov, kríkov, bodliakov, žihľavy, trávy, ale aj drevených či drôtených plotov. Pri potulkách zátišiami prírody počas babieho leta si človek pripadá, akoby sa ocitol v galérii pavučinového umenia... Človeku sa ťažko rozhoduje, ktorý umelecký skvost pavúčikov skôr obdivovať. Driečnu jedličku majster tkáč zaodel do pavučinových svadobných šiat ako nevestu strojacu sa na sobáš. Drobulinké kvapôčky hmly, vyzrážané na jemných vlákenkách pavučiny, zažiarili v prvých odbleskoch slniečka ako zlatisté perly na závoji nevesty... Smriečik hneď povedľa nej vyzdobil prenádhernými čipkami s neskutočne presnými geometrickými tvarmi, vyrážajúcimi človeku doslova dych. 

Ilustračná fotografia 2

Pri prechádzke lesným zátiším na sklonku augusta sa človeku zdá, akoby sa ocitol v predsieni nebeského raja, v ktorom sa práve zažal najkrajší vianočný stromček... Priam nadprirodzená krása.

Keď si nájdeme chvíľočku času na návštevu letnej prírody, nezabudnime si všímať nevšednú pavučinovú výzdobu kríkov, stromov a usychajúcej trávy a pokochajme sa prekrásnymi výtvormi, ktoré nám svojou nádherou vyrazia dych.

Text a foto: Ing. Miroslav Saniga, CSc.