Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Prečo vonia seno?

Rubrika: Poradňa 22. 6. 2012 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Prečo vonia seno?

Najhodnotnejšie seno je vtedy,keď …

Fotografia rozkvitnutej lúkyLúky sa kosia tesne pred kvitnutín tráv (Foto: Jaroslav Košťál)

Nastáva obdobie kosenia lúk. V nižších polohách už koncom mája, vo vyšších sa tradične kosievalo až na Jána (24.6.), alebo na Petra a Pavla (29.6.). Najhodnotnejšie seno je vtedy, keď sa kosí tesne pred kvitnutím tráv ("prášením peľu").

U tráv sa kvitnutiu hovorí "klasenie", pretože trávy majú nenápadné drobné kvety usporiadané v kláskoch. Podmanivá vôňa pokosenej lúky a sušiaceho sa sena je známa. Čo ju ale spôsobuje? Je to zmes najrôznejších látok, ktoré obsahujú rastliny, ale predovšetkým látka zvaná kumarín.

Kumarín obsahuje jedna pomerne hojne rozšírená tráva - tomka voňavá (Anthoxanthum odoratum). Je to nenápadná nižšia tráva (10 - 50 cm) s jednoduchým klasovito stiahnutým  súkvetím. Kumarín sa uvoľňuje najmä pri vädnutí a sušení. Tomka rastie na rôznych typoch lúk a pasienkov od nížin až po horské lúky. Spolu s ňou aj ďalšie trávy, napr. psinčeky, traslice, kostravy, lipnice, reznačky.

Pravidelne kosené lúky sú pestrofarebné s veľkým počtom kvitnúcich druhov, napr. margaréty, zvončeky, klinčeky, iskerníky, kukučky, ďateliny, kozie brady a pod. Na metri štvorcovcom môžete napočítať aj viac ako 50 druhov.

Takéto pestré zakvitnuté a druhovo bohaté lúky sú dnes už pomerne vzácne. Mnohé z nich stratili svoju pestrosť, pretože sa hnoja umelými hnojivami, alebo sa prestali kosiť a zarastajú. Skúste sa prejsť po okolí, či nenájdete ešte peknú zachovalú lúku s množstvom rôznych tráv a kvitnúcich lúčnych bylín. A skúste v nej nájsť tomku voňavú.

Text a foto : Jaroslav Košťál