Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Prví hostia na kŕmidlách

Rubrika: Poradňa 13. 1. 2012 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Prví hostia na kŕmidlách

Máme šancu pozorovať vtáčiky aj z blízka!

S prichádzajúcou zimou mnohí z nás oprášia a vyčistia kŕmitká pre drobné spevavce. Nepochybne táto aktivita je celkom zaujímavá, už len z toho dôvodu že máme šancu pozorovať (aj z blízka) vtáčiky. Na druhej strane im v období skúpom na potravu sčasti nahradíme potravné možnosti.

V polovici novembra som aj ja vyvesil jednoduché plastové kŕmitko, ktoré som si zhotovil z umelej 1,5 l flaše a téglika od šalátu. Naplnil som ho slnečnicovými semienkami a predstavenie sa mohlo začať. Za15 minút priletel prvý vtáčik. Bola to sýkorka uhliarka, ktorá sa vyskytuje v zmiešaných, smrekových ale aj bukových lesoch kotlín a horských pásiem. Za chvíľu priletel akrobat v pohybe po stromoch. Nie je až taký dobrý letec ale dobre šplhá a lozí po stromoch. Lozenie dole hlavou mu vôbec nerobí problémy. Patrí medzi bežné druhy vyskytujúce sa aj v mestskom prostredí, kde je dostatok drevín. Je to brhlík obyčajný. A posledným hosťom bola asi  najbežnejšia sýkorka na Slovensku: sýkorka veľká alebo bielolíca.

Netreba však zabúdať na jednoduché pravidlo: najvhodnejšou pochúťkou pre drobné vtáctvo sú hlavne olejnaté semená ako: slnečnica, repka, mak, arašidy (pozor nesolené!) a vlašské orechy. Kto si trúfne môže zavesiť aj čistý hovädzí loj. A na záver ešte niečo dôležité: vtáčiky sa snažíme prikrmovať len, keď je naozaj nepriaznivé počasie (trvalé sneženie alebo dlhodobé mrazy).

Fotografia sýkorky uhliarky

sýkorka uhliarka (Parus ater)

Fotografia brhlíka obyčajného

brhlík obyčajný (Sitta europaea)

Fotografia sýkorky veľkej

sýkorka veľká (Parus major)