Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Sovy už hniezdia

Rubrika: Poradňa 30. 3. 2012 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Sovy už hniezdia

Náhodný návštevník prírody by si myslel, že v tomto čase sa tu nemôže ešte rodiť nový život.

Počas apríla panuje vo vysokých horských polohách obyčajne ešte pravá zimná atmosféra s mrazmi a záľahami snehu, a tak náhodný návštevník prírody by si myslel, že v tomto čase sa tu nemôže ešte rodiť nový život. Nie je to tak celkom pravda. Príslušníci bohato rozvetvenej rodiny sov už v tomto čase zahrievajú svoje znášky, ba poniektoré už aj vychovávajú vyliahnuté mláďatá.

Na Slovensku žije desať druhov sov

V okolí miest a dedín v skalných lomoch alebo skalných útvaroch hniezdi najväčšia európska sova výr skalný, ktorej dvojslabičné húkanie "hú-hú" pri priaznivých poveternostných podmienkach sa rozlieha až do vzdialenosti jedného kilometra!

V nižších polohách Slovenska sa nocou ozýva podobné, ale tichšie a jednoslabičné volanie "hú" myšiarky ušatej. V slovenských lesoch žije aj najmenšia európska sova - kuvičok vrabčí, ktorý je len o niečo väčší ako vrabec. Aj keď je to maličká sovička, pri obhajovaní svojho zvoleného revíru vie byť veľmi agresívna. Samec sa dokonca opováži zaútočiť aj na človeka - nepovolaného votrelca v revíri, ktorý ho vyprovokuje napodobňovaním jeho teritoriálneho hlasu...