Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Stretnutie s medveďom v Slovenskom Rudohorí 1.

Rubrika: Poradňa 28. 9. 2012 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Stretnutie s medveďom v Slovenskom Rudohorí 1.

Bol som v jednu sobotu, ako zvyčajne, na celodennej prechádzke prírodou …

Bolo leto, hrialo júlové slnko, na okrajoch lesov a na rúbaniskách v Slovenskom Rudohorí dozrievali maliny. Bol som v jednu sobotu, ako zvyčajne, na celodennej prechádzke prírodou,  s ďalekohľadom na krku a batohom s potrebnou zásobou pitia a jedenia. V batohu nechýbal ani zápisník a ceruzka, na zapísanie pozorovaných druhov našej fauny. Zapisoval som si najmä zástupcov našich operencov a sem-tam nejakú veveričku, pĺšika lieskového alebo kunu lesnú. Keď som prišiel na hrebeň zalesneného kopca - zbadal som 200 metrov pred sebou rúbanisko zarastené malinčím. Keď som si dal k očiam ďalekohľad, zatajil som dych, v malinčí bol medveď a pochutnával si na malinách. V mojom ďalekohľade (6x 30) som toho veľa nevidel a chcel som vidieť o niečo viac. Netušil som čo všetko uvidím!

Urobil som teda 10-15 pomalých a tichých krokov smerom k rúbanisku. Vtom som videl zmenu v správaní medveďa na rúbanisku. Začal vetriť, otočil hlavu smerom ku mne, zdvihol predné laby nad hlavu, rozbehol sa na zadných nohách smerom ku mne a reval - až sa hora ozývala !!! Rýchlo sa približoval a mne napadlo jediné... cúvaj človeče odkiaľ si prišiel!

Urobil som 7-8 krokov cúvaním a potom nastala zásadná zmena v správaní medveďa. Akoby šibol niekto čarovným prútikom, medveď prestal bežať, posunul sa bokom 2-3 metre a pokračoval v konzumovaní malín!!! Ostal som príjemne šokovaný ! Ako málo stačí aby medveď prestal útočiť! Ale aj keď som bol relatívne spokojný, ako to dopadlo, chcel som zistiť čo bolo príčinou...

Zostal som stáť na mieste, ani som sa nepohol ! Ale ďalekohľadom som kontroloval čo robí medveď a prezeral som všetky stromy popri ktorých som išiel k rúbanisku. A tam bola odpoveď na všetky moje otázky. Na jednom smreku, vo výške 6-7 metrov, nad spodnými riedkymi konármi bol ku kmeňu pritisnutý medvedík asi polročný! Moja chyba, že som ho prehliadol! A hneď mi bolo jasné, že ten medveď ktorý na mňa útočil, je mama toho medvieďaťa, ktorá si bránila svojho potomka pred človekom!

Nabudúce si budem musieť dávať väčší pozor, aby som zbytočne nedráždil medvedice k útokom na moju osobu.

Vladimír Slobodník