Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Symbol jesene

Rubrika: Poradňa 20. 9. 2012 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Symbol jesene

Ohlasuje sa už koncom leta ružovými kvetmi, ktoré sa začínajú objavovať na lúkach a pasienkoch často hromadne vo veľkých porastoch.

Jeden z rastlinných symbolov jesene je jesienka obyčajná (Colchicum autumnale). Ohlasuje sa už koncom leta ružovými kvetmi, ktoré sa začínajú objavovať na lúkach a pasienkoch často hromadne vo veľkých porastoch. Životný cyklus jesienky je obrátený v porovnaní s väčšinou ostatných rastlín. Kvitne na jeseň a listy s plodmi sa vyvíjajú na jar nasledujúceho roka. Možno si ich vtedy pomýliť s listami orchideí.

Kvetom sa jesienka podobá šafranu, ten však kvitne na jar a má súčasne s kvetom vyvinuté aj listy. Rozdiel medzi šafranom a jesienkou je aj v tom, že jesienka patrí do čeľade ľaliovitých a šafran do čeľade kosatcovitých. Jesienka je jedovatá rastlina. Obsahuje jedovatú látku - alkaloid kolchicín, ktorý môže spôsobiť aj smrť človeka. Jedovatá môže byť aj pre dobytok, ktorý spasie jesienku spolu s trávnym porastom. Ovce a kozy sú odolnejšie, ale ich mlieko s obsahom kolchicínu môže spôsobovať človeku problémy.

Okrem jesienky obyčajnej sa na Slovensku vyskytuje aj ďalší druh - jesienka piesočná (Colchicum arenarium). Je to veľmi vzácna a kriticky ohrozená rastlina, ktorá rastie iba na pieskových dunách v okolí Štúrova (NPR Čenkovská step) v počte iba niekoľko desiatok jedincov.

Text a foto: Jaroslav Košťál