Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Nezvyčajný december

Rubrika: Poradňa 18. 12. 2011 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Nezvyčajný december

Tento rok je pomerne skúpy na zrážky a podľa klimatológov je najteplejší za posledných 10 rokov. V niektorých oblastiach Slovenska nepršalo viac ako 100 dní.

Začiatkom tohto mesiaca sme sa dočkali, v južnejších regiónoch pršalo a na horách snežilo. Už som si myslel, že Vianoce budú také aké majú byť so snehom. Lenže omyl. V polovici decembra sa priemerné teploty na strednom Slovensku vyšplhali na 5 - 6 ºC.

Bol som zvedavý ako sa tieto ,,extrémne" zmeny prejavujú na prírode. Trojhodinová prechádzka po lese ale ukázala, že nič zvláštneho sa nedeje. Lenže na lesnej ceste som ,,stretol" jedného pozoruhodného živočícha. O takomto čase by mal byť zazimovaný, niekde pod hrubou vrstvou lístia a hrabanky (opadané lístie), alebo by mal byť zalezený niekde v jaskyni či starom banskom diele. Tento živočích patrí medzi chladnokrvné, takže ho zobudili pravdepodobne teplé dni. Je to obojživelník, ktorý v ranných fázach života potrebuje vodu na rozmnožovanie, ale potom žije hlavne v lesnatej krajine. Jeho čierno-žlté telo je pokryté tenkou vrstvou slizu. Už viete, o ktorom živočíchovi hovorím. Je to salamandra škvrnitá!

Po lesoch chodím už ten rôčik, ale v decembri som ešte salamandru nevidel. Vravel som to kolegom z práce a oni mi povedali, že tiež videli niečo podobné. Na ceste videli zrazené skokany hnedé. Takže toto počasie ich trošku pomýlilo.

.

.

.