Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Atlas živočíchov

Vysvetlivky

svrček poľný Gryllus campestris

Detail druhu

Skupina biotopov

  • nelesné

Výskyt počas roka:

  • Ikona - jar
  • Ikona - leto

Aktivita počas dňa:

  • Ikona - deň
  • Ikona - súmrak
  • Ikona - noc

Ilustrácia svrčka poľného (Gryllus campestris)

Je rozšírený v celej strednej Európe, na niektorých miestach môže byť dosť hojný. Obľúbeným prostredím sú suchšie lúky a trávnaté stráne. Bežný a početný hlavne na extenzívne obhospodarovaných lúkach a pasienkoch.

Samička znáša do podzemných dier relatívne veľké množstvo vajíčok. Samičky kladú podlhovasté smotanovo-biele vajíčka v skupinkách do pôdy. Vajíčka nie sú však zlepené, ako je to pri koníkoch. Z vajíčok sa vyliahnu nymfy, ktoré dospievajú o 2 - 4 mesiace. Za ten čas sa až dvanásťkrát lienia. Larvy v dierach prezimujú.

Živí sa článkonožcami a rastlinnou potravou. Niekedy sa svrček poľný tak rozmnoží, že zapríčiní škody na hospodárskych rastlinách. Vie vyžierať aj diery do papiera, prípadne aj do šiat, ak sa k nim dostane, a to najmä na prepotených miestach.

Svrčky sa začínajú objavovať až v apríli, ale cvrlikajúce samčeky možno registrovať hlavne v júni až júli. Je veľmi plachý čo sa prejavuje zastavením cvrlikania ako aj obratným zalezením do podzemného úkrytu pri najmenšom vyrušení. Svrček poľný si v zemi vyhrabáva charakteristické diery. Pred otvorom do nory je dohola vyhryzená tráva a na zemi je často zanechaný drobný trus. Jeho prítomnosť je možné overiť obyčajným steblom trávy, ktorým špárame v nore. Svrček to neznáša a ihneď začne do neho kopať, hrýzť a vytláčať ho von.

Ilustrácia - svrček poľný

Dorastá do rozmerov 20-26 mm. Prevažne býva sfarbený do čierna. Výrazná guľovitá hlava a zavalitejšie valcovité telo sú prispôsobené k životu v podzemných dierach. Samček sa od samičky líši okrovou farbou pri koreni krídel. Samička má medzi dvomi cerkami na konci bruška nápadné kladielko.

Vydáva cvrlikavý zvuk, ktorý vzniká trením krídel.

Trvanie:3 sekúnd, veľkost:0.07 MB, Formát: mp3/ogg