Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Operencov sa zmocňuje nápadný predodletový nepokoj

Rubrika: Poradňa 12. 9. 2011 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Operencov sa zmocňuje nápadný predodletový nepokoj

Sťahovavé vtáky majú geneticky fixovanú od svojich predkov dobu, kedy sa majú od svojich rodísk „odobrať“. V období počiatku ťahu sa sťahovavých operencov zmocňuje akýsi predodletový nepokoj.

Do tohto výnimočného stavu sa operence dostávajú dvakrát v roku - na jar a v jeseni

Obrázok - krutihlav hnedýNeuveriteľné herecké vlohy krutihlava hnedého.

Tisíckami generácií zakódovaná skúsenosť každému sťahovavému vtáčiemu druhu "nariaďuje" najvhodnejšiu dobu odletu, hoci v prostredí, ktoré opúšťa, nájde ešte v tomto čase obyčajne hojnosť poživne a priaznivé klimatické pomery.

Každý operenec, ktorý podstupuje migráciu, dostal od svojich predkov informáciu nielen o dobe odletu, ale aj o čase, za koľko do toho-ktorého zimoviska doletí a ešte aj ktorým smerom a kam má doletieť… Čím ďalej od svojho rodiska vtáky "dovolenkujú", tým skôr sa vydávajú na migráciu a tým dlhšie im trvá let (lastovičky letia až dva mesiace).

Pri jarnom návrate na hniezdiská, súc "huckané" pudom založenia nového pokolenia, sa vtáky ponáhľajú vyššou rýchlosťou ako na jeseň, keď letia "dovolenkovať" do zimovísk. Operence chcú byť čím skôr doma, aby si odsadili najvhodnejšie teritóriá, kde chcú založiť nový rod, a tak si nemôžu dovoliť "vliecť sa" na jarnej migrácii ako na jeseň, keď im táto dôležitá rodičovská povinnosť "odpadá".

Najmä samce, ktoré u vtákov obyčajne ako prvé obsadzujú a vydobýjajú si územie, si nemôžu dovoliť otáľať s príletom. Meškanie na prílete sa môže "pomalému" samcovi kruto vypomstiť a to tým, že sa mu už neujde vhodné územie, ktorým by sa mohol zaliečať potenciálnym samičkám. Potom je takýto "omeškanec" odsúdený do najnevďačnejšej roly zostania "na ocot". Samičky nemajú totiž záujem o samčekov, ktorí sa ocitli v nezávideniahodnej role "bezdomovcov", pretože by nemali kde odchovať potomstvo. No a taký samček vlastne právom zostáva "na ocot"...

Samce sú si však tejto nevďačnej úlohy plne "vedomí", a tak sa najkratšou možnou trasou ponáhľajú domov, aby predbehli svojich potenciálnych sokov. Jarnú trasu absolvujú operence v priemere s tretinovou úsporou času, v porovnaní s jesennou migráciou.

.

Súvisiace odkazy:

Predodletová sviatočná odobierka belorítok
Mláďatá orla skalného opúšťajú hniezda
Fascinujúce pytačky srncov
Ján (24. jún) berie vtáčikom píšťalky...

.
.