Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Zvončeky pre začiatočníkov

Rubrika: Poradňa 8. 8. 2011 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Zvončeky pre začiatočníkov

K typickým letným rastlinám patria zvončeky. Na Slovensku ich rastie 20 druhov. Keďže pri ich správnom určovaní mávate problémy, prinášame vám návod ako nato. Najskôr si treba všímať, v akých biotopoch rastú.

Najviac druhov zvončekov sa viaže na najteplejšie a najsuchšie, tzv. xerotermné lúky, ďalšie nájdeme na "klasických" lúkach, iné v lesoch, skalných štrbinách, sutinách alebo vo vysokohorských biotopoch. Iba vyslovene mokraďové a vodné zvončeky nemáme. Takže vylučovacou metódou môžeme niektoré druhy vylúčiť podľa toho v akom biotope sa práve nachádzame a ušetriť si robotu pri určovaní.
Predstavíme si 4 najbežnejšie druhy zvončekov, ktoré rastú na lúkach a lesoch, lesných okrajoch, pri lesných cestách a pod. Sú to zvonček konáristý (Campanula patula), ktorý je vo výbere druhov programu Na túru s Naturou, ďalej zvonček broskyňolistý (C. persicifolia), zvonček pŕhľavolistý (C. trachelium) a zvonček repkový (C. rapunculoides).

Už ich slovenské názvy veľa prezrádzajú o ich charakteristických znakoch. Krása kvetov zvončekov je nesporná, ale pri presnom určovaní druhov si treba všímať aj tvar listov. Ak sú listy úzke, podlhovasté, alebo kopijovité, môžeme vylúčiť zvonček pŕhľavolistý a zvonček repkový, pretože tie majú listy široké, srdcovité, alebo vajcovité. Tieto posledné dva sa od seba líšia usporiadaním kvetov v súkvetí. Zvonček repkový má na rozdiel od z. pŕhľavolistého nápadne jednostranne uložené kvety, ktoré smerom k vrcholu postupne rozkvitajú. Zvonček pŕhľavolistý má naviac listy naozaj podobné pŕhľave, sú drsno chlpaté, ibaže nepŕhlia. Na jeho korunných lupienkoch sú nápadné dlhé brvy. Oba druhy nájdeme v lesoch, na okrajoch lesných ciest, lesných svetlinách, v krovinách a pod., nezriedka rastú vedľa seba.

Zvončeky s úzkymi listami sa rozpoznajú tiež ľahko. Zvonček konáristý má kvety modrofialové veľkosti do 2 cm. Rastie najmä na lúkach a pasienkoch. Kvitne skôr - v máji, júni, po pokosení lúky môže zakvitnúť znovu. Zvonček broskyňolistý, ako napovedá názov, má listy podobné broskyni, okrem úzkeho tvaru sú aj lesklé. Jeho kvety sú belasomodré, je ich menej a hlavne - sú veľké 3-4 cm. Je to najkrajší z našich zvončekov a rastie najmä vo svetlých listnatých lesoch.

Takže zvončeky už poznáte, chytro sa na ne choďte pozrieť, kým neodkvitnú.

.

Súvisiace odkazy:

Klinčeky pre začiatočníkov
Ako spoznať iskerník ilýrsky
Nie je veternica ako veternica
Čo sa to v jarnom lese červenie?

.

.