Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Kvitne vres

Rubrika: Poradňa 5. 9. 2011 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Kvitne vres

Koniec leta je obdobím kvitnutia niektorých druhov rastlín, napr. vresu. Vres obyčajný (Calluna vulgaris) je jediným druhom vresu rastúceho v našej prírode.

Fotografia vresu obyčajnéhoVres kvitne drobnými ružovými kvetmi.

Najčastejšie sa vyskytuje v pobrežných oblastiach Západnej Európy v blízkosti Atlantického oceánu. Tam rastú aj príbuzné vresovce (Erica) a vytvárajú rozsiahle porasty - vresoviská.

Vres obyčajný (Calluna vulgaris) rastie na pôdach chudobných na živiny a s kyslou pôdnou reakciou (pH). Nadmorskú výšku nevyberá. Rastie od nížin až po alpínske polohy. Typické sú napr. porasty vresovísk na pieskoch Záhorskej nížiny.

V horách stredných polôh sa vyskytuje napr. na kremencových hôrkach v pohorí Tribeč ale aj v iných pohoriach s kyslými horninami, medzi ktoré patria napr. žuly, rôzne metamorfované (premenené) horniny, bridlice, alebo kyslé sopečné horniny (napr. ryolit).

Vresoviská nájdeme aj na hrebeňoch vysokých hôr s kyslými horninami, napr. na hrebeni Nízkych Tatier, kde rastie spolu s čučoriedkami alebo brusnicami. Vres môžeme nájsť aj na rašeliniskách, kde sa mu darí na kyslej rašeline.

V čase kvitnutia vresu sú vresoviská veľmi atraktívne a fotogenické biotopy, pretože vytvárajú často rozsiahle ružové koberce.

Vres je aj liečivou rastlinou. Používa sa pri zápaloch močových ciest a obličiek.

.

.

.

Súvisiace odkazy:

Klinčeky pre začiatočníkov
Ako spoznať iskerník ilýrsky
Nie je veternica ako veternica
Zvončeky pre začiatočníkov
Čo sa to v jarnom lese červenie?

.

.

.