Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Fascinujúce zásnubné radovánky vrabcov domových

Rubrika: Poradňa 12. 4. 2011 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Fascinujúce zásnubné radovánky vrabcov domových

Keďže vrabce sú odvekými spolupútnikmi človeka, dvorenie týchto prítulných vtáčat môžeme pozorovať v našich dedinách i mestách.Hoci pytačky vrabcov som pozoroval už nespočetnekrát, keďže v našom rodičovskom dome býva už polstoročie v podnájme až osemnásť vrabčích párikov, keď sa mi naskytne nanovo príležitosť pozorovať tieto operence pri svadobnom obrade, nenechám si ju veru ujsť.

Choreografia vohľadov vrabcov je naozaj úchvatná

Obrázok 1vrabec domový - Passer domesticus -- FOTO: Miroslav SANIGA

Samček v charakteristickej pričupenej póze so spustenými krídlami a roztvoreným chvostom pozdvihnutým trocha dohora poskakuje okolo vyvolenej samičky a dvorí sa jej nekonečným recitovaním podmanivého čvirikania. Vrabčí ženích sa snaží upútať pozornosť a získať si náklonnosť potenciálnej nevesty vystavovaním na obdiv čierneho podbradníka.

Samičkám totiž na samčekoch najviac imponuje práve čierna farba na hrudi - čím väčšia je táto škvrna a čím černejší je jej odtieň, tým väčšiu šancu má u potenciálnej nevesty vrabčí pytač pri zásnubách. Samčeky s malým a nevýrazným čiernym podbradníkom u samičiek zvyčajne pri vohľadoch nepochodia a zostanú tak "na ocot".

Samička sa však spočiatku aj pred samčekom nahodenom v krásnom sivo-hnedom svadobnom fraku s veľkou čiernou "kravatou" tvári celkom ľahostajne. Pretvaruje sa, akoby nebola na tomto sviatočnom akte nijako zainteresovaná. Dokonale predstiera, akoby jej na pytačovi vôbec ale vôbec nezáležalo, akoby ním pohŕdala. K vášnivému zaliečaniu samčeka je chladná. Sedí nehybne ako socha a tvári sa, že svojho potenciálneho nápadníka vôbec nevidí a nepočuje. Je to však len naoko. Toto divadlo hrá potenciálna nevesta pred ženbychtivým samčekom tak presvedčivo, že pozorovateľovi vrabčích oddávačiek sa zdá, že zo svadby týchto dvoch snúbencov nebude veru nič. Opak je však pravdou.

Hoci samička sa tvári na svadobnom obrade nezainteresovane, samček sa nevzdáva s uchádzaním o jej priazeň a s ešte väčším zápalom toká a toká. Vznešený tanec v charakteristickej póze s polospustenými krídlami a pozdvihnutým a rozprestretým chvostom, sprevádzaný hlasitým čvirikaním napokon predsa len zlomí srdce potenciálnej snúbenice. Tá dáva pôvabnému pytačovi pokľuknutím a pozdvihnutím chvosta najavo svoj súhlas so svadbou, ktorá sa zavŕši spárením.

Nezriedka sa o priazeň vydajachtivej samičky uchádza viac vrabčích pytačov

Obrázok 2Družné a hašterivé vrabce - FOTO: Miroslav SANIGA

Vtedy sa strhne na mieste vrabčích oddávačiek skutočná trma-vrma. Samčeky sa pustia za hlasitého džavotu do zúrivej naháňačky snúbenice. Lietajú z kríka na krík, zo strechy na strechu, z plota na plot. "Klbko" snúbiacich sa vrabcov lieta sem a tam, podchvíľou zosadne na plot, kde sa samčeky predbiehajú v dvorení, aby sa samičke čo najviac zapáčili. Preplietajú sa pomedzi oká pletiva, prenasledujúc vydajachtivú samičku a čvirikajú a čvirikajú...

Potenciálnej vrabčej snúbenici sa takéto "divoké dvorenie" početného zástupu pytačov páči, a tak sa nechá nimi dlho-predlho "prenasledovať". Keď je vrabčia nevesta dvorením početného zástupu potenciálnych ženíchov dostatočne nabudená na podstúpenie svadobného obradu, napokon si jedného zo "stíhačov" zvolí za svojho druha a odletí s ním na spoločný svadobný let, ktorý sa napokon ukončí spárením.

Pozorovanie tohto nápadného zásnubného ceremoniálu vrabcov patrí k nezabudnuteľným zážitkom. Aj človeka nezainteresovaného nijako na živote prírody dokáže takáto zásnubná oči kolúca a uši ohlušujúca naháňačka vrabcov domových vtiahnuť do deja tejto zvláštnej udalosti. Pozorovanie vrabčích pytačiek v podobe divokej naháňačky ženbychtivých samčekov potenciálnej nevesty patrí u mňa od raného detstva k jedným z najkrajších javov, odohrávajúcich sa na scéne našej prírody v zátišiach našich dedín a miest.

.

Súvisiace odkazy:

Atlas živočíchov - vrabec domový
Atlas živočíchov - vrabec poľný
Sťahovanie vtákov v marci
"Matej (24. február) strúha vtáčikom píšťalky..."
Polnočný koncert sovieho vyhukovania
Novoročné holániky krivonosov

.

.

.