Prevádzkovanie školského programu Na túru s NATUROU a aktualizácia portálu sú od júna 2020 ukončené.

Na túru s Naturou

Spravodajca školského programu Na túru s NATUROU

Hubo-rastliny

Rubrika: Poradňa 26. 9. 2011 Autor: Pracovný tím programu
Ikona článku Hubo-rastliny

Možno sa niekomu bude zdať názov príspevku ako slovná skomolenina, lenže v ríši organizmov je to skutočnosť. Existujú totiž rastliny, ktoré nemôžu rásť a fungovať bez prítomnosti húb resp. hubovitých vláken.

Tieto vlákna sa nachádzajú a sú prepletené v koreňovom systéme rastlín. Jedná sa o určitú formu symbiózy (teda vzájomnej prospešnej spolupráce) a tento ich ,,vzťah" nazývame odborne mykoríza.
Hlavných centrom výskytu sú hlavne tropické oblasti, ale zopár desiatok druhov nájdeme aj na Slovensku. Majú mnoho ,,naj" a ich názov v nás vzbudzuje niečo vzdialené, exotické a čarovné. Ich kvet je často krát veľmi zložitý, pestrofarebný a nápaditý s rôznymi tvarmi, výčnelkami, pyštekmi a ostrohami.

Sú to orchideje

Fotografie Prilbovky červenejPrilbovka červená, druh vyskytujúci sa na okrajoch lesov.

Ako som už naznačil majú niekoľko naj v rámci rastlinnej ríše. Napr. rastú od nížin až po vysoké hory, od suchých teplomilných stanovíšť až po extrémne chudobné na živiny (rašeliniská), od lesov až po lúčnej porasty. Kvitnú od apríla do septembra.

Ďalšie naj je, že niektoré druhy kvitnú iba raz za niekoľko rokov (ani odborníci to presne nevedia) a sú ukryté v pôde alebo kvitnú pod zemou. Iné napodobňujú svojimi kvetmi hmyz ako skupina Hmyzovníkov (napr. hmyzovník muchovitý, pavúkovitý alebo čmelový).

Ďalšie ,,naj" je to, že sa dokážu krížiť a takto vytvárať rôzne krížence dokonca aj medzi rodmi! A takto by sme mohli pokračovať, pretože týchto naj je omnoho viacej.

Ak by sme ich chceli vidieť, musíme navštíviť lokality, ktoré sa nachádzajú na lúčno-lesných stanovištiach v podhorskom pásme na vápencovom podloží. Ako vidno majú mnoho zaujímavých vlastností a väčšinou indikujú polo-prirodzené zachovalé stanovištia a preto všetky druhy rastúce na Slovensku sú vzácne a zákonom chránené.

.

.

.

Súvisiace odkazy:

Kvitne vres
Zvončeky pre začiatočníkov
Klinčeky pre začiatočníkov
Atraktívne orchidey
Ako spoznať iskerník ilýrsky
Májová kvetinová sieň prírody

.

.